Translate

vineri, 10 ianuarie 2014

Putina pasiune, putina obsesie...

Silver Quill Antiques and Gifts este un magazin de antichitati din Warren, statul Michigan (USA). Ii gasiti online aici . Au in spate 35 de ani de cautat, colectionat si vandut arta vintage si contemporana. Pe mine m-a atras sticlaria de pe site, obiecte create de mari artisti in modelatul si decoratul acestui material versatil. Imaginile cu interiorul magazinului sunt extrem de graitoare, demonstreaza apetitul de "american picker" al proprietarului. Inghesuiala aceea vesela si colorata, dar si pretioasa bineinteles, ma fascineaza. Cum o fi sa-ti petreci orele de lucru intr-un astfel de spatiu? Sa vezi in fata ochilor numai lucrurile care te pasioneaza, numai arta, numai frumos... Am ales sa va arat cateva obiecte deosebite de pe site, sper sa va placa tot atat cat mi-au placut si mie.

Bile din sticla si vaze de Daniel Salazar

Ceramica marca Roseville

Insecte din sticla de Milon Townsend si Tim Jerman

Sticlarie de Jerry P.Heer

Sticlarie "peacock" de la studiourile Lundberg

Sticlute de parfum de Scott Bayless


Suporturi de inele de Ronald Lukian


Vaza Fenton


Inventar de carte

Chinezu face inventaru'... la carti. Mai precis la cartile citite de bloggeri in 2013. "Biblioteca bloggerului roman" se vrea o ilustrare a gustului in literatura al celor care au pasiunea scrisului in mediul virtual. Mie mi se pare extrem de interesant sa aflu ce mai citesc ceilalti, adica cei pe care ii citesc la randul meu.
Ideea e ca pana la data de 31 ianuarie fiecare dintre voi sa-si sistematizeze un Top Ten al cartilor citite in 2013, sa scrie pe blog despre aceasta initiativa, sa mentioneze de asemenea numarul de carti citite in anul ce a trecut.

vineri, 3 ianuarie 2014

Un proiect cu cantec

Va spuneam ieri ca am gasit pe net o idee de reciclare a cutiilor de la conserve, folosind tehnica servetelului. Imaginea pe care am vazut-o era urmatoarea:

Sursa
...sau asta:
Sursa


joi, 2 ianuarie 2014

Cum am supravietuit revelionului...

Am supravietuit cu brio!
Pe 31 la ora 10 p.m. ma uitam la un horror, la ora 12 ma uitam la artificii, la 12,10 ma uitam dupa sticle goale, pe 01 la ora 9 a.m. gauream conserve. Foarte palpitant.
In ultimii trei ani ne-am facut obiceiul de a ne deplasa in centrul Ploiestiului, ca toata lumea, pentru a asista la spectacolul de artificii oferit de primarie. De data aceasta am prins loc bun in spatiu, chiar sub umbrelele de lumini. A fost un circ pe cinste, nimic de zis. Primaria cheltuie bani seriosi ca sa sperie vrabiile si cainii vagabonzi si sa mai polueze nitel aerul imbacsit al orasului.